تبلیغات
***خلوتگاه عشق***

***خلوتگاه عشق***
زتمام بودنی ها تو فقط از آن من باش ღ که به غیر باتوبودن دلم آرزو ندارد 
قالب وبلاگ
نویسندگان
نظر سنجی
وبلاگم چطوره؟؟؟؟؟؟
لینک دوستان

۱) واجب نفسی و واجب غیری

واجب نفسی آن است که خود عمل واجب است، نه برای رسیدن به عمل دیگر، مانند نماز و روزه .

واجب غیری عملی است که برای رسیدن به واجب دیگر واجب شده مانند وضو، غسل جنابت، پاک کردن لباس از نجاست برای نماز و غیره. این قسم را واجب مقدمی نیز گویند.

۲) واجب تعبدی و توصلی

واجب تعبدی عملی است که باید آن را به قصد قربت و نیت عبادت به جا آورد و الا باطل خواهد بود، مانند حج و نماز.

واجب توصلی آن است که انجام اصل عمل کافی است گرچه به نیت قرب نباشد، مانند شستن چیز نجس و پاک کردن بدن برای نماز.

۳) واجب عینی و کفایی

واجب عینی آن است که از هر یک از مکلفین بالخصوص خواسته شده، و تک تک مکلفین باید شخصاً آن را انجام دهند مانند نماز و روزه و وضو.

واجب کفایی آن است که یک عمل معین، از یک گروه خواسته شده مانند دفن یک میت، از کسانی که مطلع شده اند، یعنی تحقق عمل مهم است و همه وظیفه دارند که برای انجام آن عمل به پا خیزند لذا اگر یکی از آن افراد برخاست و عمل را به جا آورد، چون کار انجام شده است، دیگر نیازی به دیگران نیست و از گردن همه ساقط می شود.

 

                                                                             ادامه مطلب.....

۴) واجب تعیینی و تخییری

واجب تعیینی آن است که یک عمل معین و به یک شکل خاص از مکلف، خواسته شده، مانند نماز صبح

و واجب تخییری آن است که یکی از چند عمل، به نحو تخییر خواسته شده است، مانند نماز جمعه و ظهر، و یا کفاره افطار روزه در ماه رمضان، چنانکه می دانید کسی که روزه اش را در ماه رمضان به عمد باطل کند باید بعد ماه رمضان علاوه بر قضای آن روز، کفاره نیز بپردازد، چنین فردی می تواند یکی از سه کفاره مشخص شده، یعنی ۶۰ روز روزه یا غذا دادن به ۶۰ فقیر و یا آزاد کردن برده (که امروزه بعلت نبودن برده منتفی است) را انتخاب و انجام دهد.

۵) واجب مطلق و مشروط

واجب مطلق آن است که وجوب عمل، قید و شرطی ندارد، مانند واجب بودن جواب سلام.

واجب مشروط عملی است که وجوب آن، قید و شرط دارد، مانند حج که وجوبش مشروط به استطاعت است. یعنی حج وقتی واجب می شود که فرد شرایطش، مانند قدر مالی و ... را داشته باشد که به مجموعه ی این شرایط، استطاعت می گویند.

همه گناهان ناقض عدالت است و شخص عادل اگر مرتکب گناه شود، عدالتش موقتاً زایل می شود، چه کبیره باشد،چه صغیره، تا آنگاه که به واسطه توبه جبران نماید.

۶) واجب مُنجَّز و مُعلَّق

واجب منجز عملی است که باید در حال حاضر آن را انجام داد، مانند ادای دینی که وقتش رسیده باشد و یا نماز صبح بعد از اذان صبح.

واجب معلق آن است که عملی را برای آینده و پس از مدتی بخواهند، مانند ادای دین، بعد از دو ماه مثلا و یا رفتن به مکه در ایام حج چرا که فرد به محض مستطیع شدن (مثلا پولدار شدنش با آن شرایط خاص که در مباحث مربوط به حج آمده است) حج بر او واجب می شود ولی باید صبر کند تا وقت حج در ماه دوازدهم سال قمری یعنی ذی الحجه فرا رسد، آنگاه برای انجام واجب به مکه رود.

۷) واجب شرعی و عقلی

واجب شرعی عملی است که در قرآن و سنت پیامبر و امامان معصوم، واجب شمرده شده است.

واجب عقلی عملی است که عقل انسان آن را لازم داند، مثلا اگر در شرع اسلام بجا آوردن حج و عمره واجب شود، عقل مکلف، لازم می بیند که وسایل سفر را تهیه نماید، در این صورت خود حج و عمره واجب شرعی و تهیه مقدمات آنها واجب عقلی است و نیز مانند خداشناسی، نیکی در مقابل نیکی، شکر در مقابل نعمت، پرهیز از ظلم و دروغ و موارد غیره از حکم عقل. ناگفته نماند که ممکن است شرع نیز بر طبق برخی از این دستورات عقلی، حکم کند.

۸) واجب مولوی و ارشادی

امری که از طرف یک مقام واجب الطاعت مانند پیامبر صلی الله علیه و آله یا امام علیه السلام یا منصوب از طرف آنها صادر می شود، اگر مستقلا از طرف خود او باشد، یعنی کاری را بر حسب مصلحت واجب کند، آن امر، امر مولوی و امر ولایی، و آن واجب، واجب مولوی است.

و اگر به عنوان هدایت و ارشاد به یک واجب دیگری باشد، آن امر و آن واجب ارشادی است، مثلا اگر ولی امر امت دستور نظم ارتش و فرمان حمله یا آتش بس دهد. این کارها واجب مولوی است و اگر امر به نماز و روزه کند، امر او و ایجاب او را ارشادی نامند.

۹) واجب مُوسَّع و مُضیَّق

واجب موسع عملی است که وقت بجا آوردن آن وسیع باشد و مکلف بتواند عمل را در یک بازه ی زمانی، هر وقت که دلش خواست یا توانست، انجام دهد، مانند نماز ظهر که وقتش از اول اذان ظهر تا مغرب است.

واجب مضیق عملی است که وقت آن، مشخص و دقیقا به اندازه ی وقتی باشد که انجام آن عمل نیاز دارد باشد، مانند روزه هر روز ماه رمضان که وقتش از صبح تا مغرب است، نه ممکن است آن را جلو انداخت و نه عقب، و مانند نماز جمعه که باید اول ظهر جمعه در مدت گنجایش نماز متعارف انجام گیرد.

۱۰) واجب فوری و غیر فوری

واجب فوری عملی است که باید فوری و بدون تأخیر انجام داد، مانند جواب سلام، یا نماز آیات بعد از زلزله، یا بدهی هایی که وقتشان رسیده و طلبکاران هم آن را مطالبه کرده اند.

واجب غیر فوری در مقابل آنچه گفته شد اموری است که نیازمند عجله در بجا آوردن آنها در اولین فرصت ممکن نیست و می توان در فرصتی دیگر به آن پرداخت، مانند نمازهای روزانه ای که قضا شده و یا بدهی که صاحبش می گوید: هر وقت که دلت خواست پس بده.

علمای دین پژوه، طبق آنچه از احادیث استفاده کرده اند، برای تشخیص گناهان کبیره، سه عنوان زیر را میزان قرار داده اند:

اول در متن روایات، اسم کبیره بر آنها اطلاق شود.

دوم در کتاب و سنت به مرتکب آنها وعده عذاب و آتش داده شود.

سوم در نظر مسلمین و متدینین بزرگ محسوب شود.

۱۱) واجب اصلی و تبعی

هر عملی که اسلام به آن امر کرده و آن را واجب کند، قهراً و به تبع آن امر، از ترک آن عمل نیز نهی دارد، در چنین جایی آن عمل "واجب اصلی" و ترک آن "حرام تبعی" است.

چنانچه اگر عملی را ابتدا حرام نماید، طبعاً به ترک آن نیز امر دارد، بنابر این خود فعل، "حرام اصلی" و ترک آن، "واجب تبعی" است.

پس هر واجب اصلی ملازم با یک حرام تبعی، و هر حرام اصلی ملازم با یک واجب تبعی است، مثل آنکه گفته شده شراب حرام است و ترک آن واجب است، و زکات واجب است و ترک آن حرام است.برچسب ها: واجبات، حرام، ترک حرام،  
[ سه شنبه 24 آذر 1394 ] [ 21:13 ] [ فاطمه ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

من از عهد آدم تو را دوست دارم

از آغاز عالم تو را دوست دارم

چه شبها من و آسمان تا دم صبح

سرودیم نم نم: تو را دوست دارم

نه خطی، نه خالی! نه خواب و خیالی!


صدای جیر جیرک ها به گوش می رسد
سکوت را نوازش می دهند
و جای خالی آدم های شب نشین را
با نگاهی معصومانه پر می کننددر حضور واژه های بی نفس
صدای تیک تیک ساعت را گوش کن
شاید مرهم درد ثانیه ها را پیدا کنی
نمی دانم چرا امشب واژه هایم خیس شده اند
مثل آسمانی که امشب می بارد....
و اینک باران
بر لبه ی پنجره ی احساسم می نشیند
و چشمانم را نوازش می دهد
تا شاید از لحظه های دلتنگی گذر کنمسال تاسیس 1394/08/15
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

.


فال انبیاء


استخاره آنلاین با قرآن کریم


کد ِکج شدَنِ تَصآویر

\رویای تنهایی (وبلاک بیان )

کد چرخش عکس


دانلود آهنگ

تغییر شکل موس

سایت تکنولوژی بیگ ای تک - این وبسایت قصد دارد با بهترین مطالب و ترفند ها سطح دانش کاربران اینترنت را افزایش دهد چای قرمز